Super

IQ test

 

diskuse

Statistika

novinky

píííísnite mi prosím jak ste se dozvědělo o mých stránkách

Počítadlo

Čtenářský deník

Antonie De Sant Exupéry

 

Malý princ

 

     Příběh začíná tím, že malý chlapec namaluje hroznýše, jak tráví slona. Obrázek ukázal dospělým. Ti ho ale nepochopili a zlobili se. Chtěli, ať se chlapec radši učí. Dál už teda nekreslil a ani se to neučil.

     Později se naučil řídit letadlo a létal si jen tak pro radost. Uprostřed Sahary se mu porouchal motor u letadla. Po přistání vyčerpaný usnul. Najednou ho probudil tenký hlásek, který chtěl aby namaloval beránka. On ale uměl jen hroznýše, tak ho nakreslil. Chlapeček jej ale poznal. Ten chlapec byl Malý princ. Pilot mu tedy nakreslil bedničku a řekl, že je v ní beránek. Potom si dlouho vyprávěli. Například o květince, kterou má Malý princ na své planetce. Rozkvétá vždy , když vyjde slunce, povídá si s princem a je to vlastně jeho kamarádka.

     Malý princ odletěl ze své planetky, aby poznal i jiné planetky. Cestou se setkal s králem, který měl hermelínový plášť, domýšlivcem, pianem, lampárem se svou svítilnou a zeměpiscem. Malý princ nemohl pochopit život dospělých, tak jak dospělí na počátku nepochopili jeho obrázek.

     Nakonec navštívil planetu Zemi. Potkal zde velmi chytrého hada. Ten mu vysvětlil, že i mezi mnoha lidmi se může cítit sám. Došel k zahradě plné růží a uvědomil si, že on má jen jednu květinu. Potom potkal lišku. Chtěla aby ji ochočil, ale nesměl mluvit. Řeč prý způsobuje nedorozumění. Když se loučil, řekla liška, že je odpovědný za to, co k sobě připoutal. On si vzpomněl na svoji květinu. Vydal se tedy znovu  na cestu a potkal pilota. Po dlouhém povídání šli hledat studánku. Když ji našli dostal princ strach o svoji květinku. Chtěl, aby nakreslil beránkovi náhubek. Potom pilot viděl, jak si princ povídá s hadem. Chtěl, aby ho had uštknul a jeho duše se mohla vrátit na jeho planetku.

     Tento příběh pilot nikdy nikomu nevyprávěl. A jestli někdo uvidí v poušti malého chlapce se žlutými vlásky a žlutou šálou, znamená to, že se Malý princ vrátil.